Blog

Eating Healthy Really Isn’t So Expensive, That Excuse Doesn’t Work

Posted by:

A common myth for eating horribly is that healthy food is too expensive. When you see the grocery list I have below, think in your mind of how much money you spent last time you went out to eat for ONE MEAL.

Grocery stop at Super “expensive” Harris Teeter. $40.40 for
2 cartons of egg whites
2.5lbs London broil
1lb 96% ground beef
Texas pete
Carton whole wheat penne
Carton whole wheat spaghetti
5 bags of steamable veggies

This will make me a TON of meals for me.¬†Your last two dinner tabs were likely more expensive than what I have above. The egg whites will probably make me at least 8 meals, the london broil probably 4-5, the ground beef 2-3, the veggies quite alot, the penne eating a cup at a time maybe 5-6 meals. Compare to two dinners at a moderately priced Outback or Chili’s type restaurant. I feel like I got a lot of bang for the buck.

0

About the Author:

Taylor Carpenter is a nationally Certified Personal Trainer, Corrective Exercise Specialist, and Fitness Nutrition Specialist through the National Academy of Sports Medicine. Taylor was featured as a fitness expert in the first publication of NASM's "The Fitness Edge".
  Related Posts